Český motokros - Report Loket 2019: První závod bez šampionů
neděle, 31 březen 2019 22:58

Report Loket 2019: První závod bez šampionů

Napsal(a)
Zase to uteklo jako voda. První závod Kůta MMČR motokrosu máme za sebou. Ve třídách MX1, MX2 a Ženy chyběl loňský šampion nebo šampionka. Proto nebylo vůbec jasné, jak závody budou vypadat, a kdo si odveze to první dílčí vítězství.

MX1
V nejatraktivnější třídě byla určitě dramatičtější první jízda. Bylo jasné, že v závodě bude chybět loňský šampion Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team), kvůli zraněnému palci a výsledek byl otevřený. Na žebřík po kvalifikaci nastupovali jako první Filip Neugebauer (Osička MX Team), Tomasz Wysocki (JD GUNNEX KTM Racing Team) a Bence Szvoboda (Buksa/Ados KTM Team). Po startu ale vše vypadalo jinak. Holeshot bral Jaromír Romančík (JD GUNNEX KTM Racing Team), za ním jel Bence Szvoboda, Martin Finěk (KRTZ Motorsport), který se vrátil po roční pauze, další František Smola (BV Racing). Vítěz kvalifikace Neugebauer až osmý. Václav Kovář (HT Group Racing Team), kterého fanoušci často tipovali na vítěze, po nepodařeném startu až 23. Přibližně v polovině závodu už nějakou dobu vedl Szvoboda a první místo pohodlně udržel až do cíle, druhý mistr Rakouska Lukas Neurauter (Osička MX Team) a třetí Filip Neugebauer. Skvělé čtvrté místo držel Jaromír Romančík, na páté se probojoval Václav Kovář, šesté Patrik Liška, který letos poprvé jezdí v MX1. Rudu Weschtu (Hulho Motocross Team), který si v závodě počínal velmi dobře, odsunul pád až na desátou pozici.
Filip Neugebauer se nespokojil se třetí místem, které vybojoval v první rozjížďce a chtěl víc. To se mu také povedlo, když vedl od začátku až do konce a v cíli potom zářil štěstím. Zbylá dvě místa na stupních vítězů obsadili zahraniční jezdci – druhý Bence Szvoboda, třetí Tomek Wysocki. Druhá jízda se nesla celkově v klidném duchu. Jenom pár pozic se proházelo, vesměs se ale pořadí, hlavně na čele, neměnilo. Čtvrtý dojel Lukas Neurauter, pátá pozice byla, stejně jako v první jízdě, Václava Kováře, za ním Petr Bartoš (Orion Racing Team), Petr Smítka (Haas Racing Team), na osmé místo se propadl Jaromír Romančík, devátý Rudolf Weschta a první desítku uzavřel František Smola. Příliš se už od startu nedařilo například Martinovi Fiňkovi, který dojel až 15.
Celkově MX1: 1. Neugebauer, 2. Szvoboda, 3. Neurauter

foto radeklavicka mx mmcr loket 2019 547

MX2
Diváky i jezdce v Lokti překvapili dva zahraniční jezdci, kteří si přijeli vyzkoušet Kůta MMČR motokrosu. Tovární jezdec KTM a mistr světa Rene Hofer z Rakouska (Motosport Chýnov) a jeho kamarád Lion Florian. Hofer už od začátku všem ukazoval, kdo je tady dnes nejlepší, vyhrál kvalifikaci i obě loketské rozjížďky, podobně Lion byl v obou jízdách druhý. Boj se tak strhl o třetí místo. Na něj si brousil zuby loni nejlepší Čech Martin Krč (Buksa/Ados KTM Team), Jakub Terešák (HT Group Racing Team) nebo Šimon Jošt (Osička MX Team) a další. Z počátku se zdálo, že ke třetímu místu bude mít nejblíže Jonáš Nedvěd (Orion Racing Team), který ukořistil oba holeshoty. Jel dobře, ale na třetí místo to nestačilo. V první jízdě se před něj dostal Šimon Jošt a už ho nepustil zpět. Oba kluci ukázali skvělou formu. První čtyřky se držel i Kuba Terešák, Denis Poláš, Pavel Dvořáček (SMX Racing Team) a Maximilan Spies, na deváté místo se po smolném startu probojoval Dušan Drdaj (Yamaha Čepelák Racing Team), na desáté po chybě Martin Krč.
Ve druhé rozjížďce první Hofer a druhý Florian. O třetí místo se chvíli pral Jošt s Krčem, nakonec ho vybojoval Šimon Jošt. Čtvrté místo bylo Martina Krče, na páté se propadl Jonáš Nedvěd. Dušan Drdaj si trochu spravil chuť po první smolné jízdě a do cíle dojel na šesté pozici. Sedmý Imre Varga, nový jezdec Buksa/Ados KTM Teamu, osmý Pavel Dvořáček, devátý Maximilian Spies a desátý Jakub Terešák.
Celkově MX2: 1. Hofer, 2. Florian, 3. Jošt

foto radeklavicka mx mmcr loket 2019 2780

Ženy
I závodnice byly po zimě natěšené na první letošní závod. Ve startovním poli chyběla loňská absolutní vítězka Němka Steffi Laierová, tak jsme byli zvědaví, kdo se ujme vedení letos. Kvalifikaci vyhrála Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team), po startu první rozjížďky se ovšem vedení ujala Tereza Hromková (HT Group Racing Team). Ale jenom na tři zatáčky, kde ji Vítková překonala a už nepustila před sebe. Jezdila s poměrně velkým náskokem, který v cíli narostl až na 20 vteřin. Hromková se ale na druhé pozici neudržela, vystřídala ji Barbora Laňková (Orion Racing Team), která si tak konečně spravila chuť po loňské smolné sezoně. Třetí jezdila Tereza Hromková, čtvrtá Marika Mlýnková. Páté místo si pro sebe držela Sarah Shnelzer (Motosport Chýnov), šestá byla Viktorie Kellerová.
Také druhé rozjížďky žen se zmocnila Kristýna Vítková. Sice jí holeshot asi o milimetr ukradla Tereza Hromková, v dalších metrech byla na první pozici už Vítková, následovaná Barborou Laňkovou, Hromková jezdila třetí. V prvních několika kolech jely Vítková s Laňkovou velmi těsně za sebou a Laňková navíc zajížděla rychlejší kola, než její mladší soupeřka. Po chvíli ale začala ztrácet a Vítková už jenom udržovala první pozici s pohodlným náskokem. I mezi druhou Laňkovou a třetí Hromkovou se vytvořila větší díra. Druhá ani třetí závodnice se svým výsledkem v cíli ale nebyly spokojené, tak uvidíme, jaké bude pořadí v dalším závodě v Pacově.
Celkově Ženy: 1. Vítková, 2. Laňková, 3. Hromková

foto radeklavicka mx mmcr loket 2019 3558

Veteráni
Nejlépe odpálil od startu první rozjížďky dle očekávání Martin Žerava (KRTZ Motorsport), kterému letos chybí větší soupeř. Za ním jel týmový kolega Zdeněk Pučalka (KRTZ Motorsport), třetí Roman Majer. Ovšem ten se brzy propracoval před Pučálku a druhé místo si držel velmi dlouho. Ale tři kola před cílem už druhou pozici okupoval opět Pučalka a Majer se musel spokojit se třetím místem. Na čtvrté pozici Andreas Fuchs, pátý Josef Nesejt. Martin Žerava závod vyhrál s přehledem. Ve startovním poli chyběl Georg Hammerl a letos se celého seriálu nezúčastní loni druhý Petr Masařík, který se věnuje trenérské činnosti.
Už po startu druhé jízdy Veteránů bylo jasné, že pořadí na čele se oproti první jízdě příliš nezmění. Vedení se ujal Martin Žerava, který si velmi rychle vytvořil pohodlný náskok. Za ním jezdil Zdeněk Pučalka a Roman Majer s Andreasem Fuchsem. Chlapi ale bojovali do posledního kola, především Majer s Fuchsem. Z tohoto klání nakonec vyšel vítězně Fuchs, ten tedy ve druhé jízdě na třetí pozici, Majer čtvrtý.
Celkově Veteráni: 1. Žerava, 2. Pučalka, 3. Fuchs
Celkově Veteráni 50+: 1. Majer, 2. Dokoupil, 3. Nesejt