Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Český motokros - Kontroverzní Kaplice

Čtvrtým závodem se domácí šampionát Buksa/Ados motokros MMČR 2016 přehoupl do své druhé poloviny. To nejtěžší již mají jezdci za sebou a o náročnosti trati v Kaplici hovoří i nižší počet jezdců, než je tomu letos zvykem.

Kaplice je schopna prověřit jezdce, techniku i doprovody, kterými cloumají emoce při pohledu na dění na trati. Letos bohužel bylo k vidění i mnoho pádů a zdravotníci se rozhodně nenudili. Dlouhé dvojskoky, ostré proskakováky a neustálé sjezdy a výjezdy. To vše nabízí kaplická trať, a proto je právě jednou z nejtěžších v ČR.

 

BC0O3665

 

Ženy: Laňková zpět ve vedení

Den tradičně otevřela třída Žen. V kvalifikaci velmi překvapila Kristýna Vítková, která všem vytřela zrak a za žebřík šla jako první. Oba starty jí ale úplně nevyšly a lépe odhrábly její sokyně Barbora LaňkováJanou Antošovou. Antošová první jízdu vedla a vypadalo to, že ji dnes nikdo neohrozí, ale měla pád, který jí poslal na čtvrté místo. Laňková v tu chvíli věděla, že musí na prvním místě zatáhnout a udělat si náskok. Ten si vytvořila a do cíle se k ní Antošová už nepřiblížila. Na třetím místě v první jízdě dojela Vítková. Velký obdiv patří Andreje Kloubkové, která první jízdu dobojovala a po projetí cílem zůstala v bolestech ležet na zemi a z tratě ji odnesli lékaři.

Jízda druhá byla v režii Laňkové už od startu. Za ní se na chvíli objevila Marika Mlýnková, ale tu hned předjela Antošová a vydala se na stíhací jízdu. Obě holky do toho šlapaly naplno a tím, že jely stejné tempo, projely cílem ve stejném rozestupu. „Jana na mě opět tlačila celý závod, ale jsem ráda, že jsem to udržela,“ prozradila na podiu Laňková při přebírání "red plate" = čevené tabulky pro lídra seriálu. Druhá dojela Antošová a třetí celkově byla Tereza Hromková.

 

BC0O3253

 

Veteráni: Na ostří nože

Martin Žerava byl opět fenomenální. Ve Veteránech nenašel přemožitele, avšak v MX1 šel už ve druhém závodě po sobě bohužel k zemi. Naštěstí je v pořádku a bude moci pokračovat v tréninku na mistrovství světa Veteránů. V první jízdě se za Žeravovými zády děly veliké věci. Zpočátku byl druhý Jiří Pach a na zádech měl Romana Skalku. V jeden moment se Skalka dostal před Pacha, ale ten mu odvětil tvrdým soubojem. Došlo ke kontaktu, ze kterého nejvíc vytěžil čtvrtý Ivan Černý a oba předjel. V cíli byl první Žerava, druhý Černý a třetí Skalka.

Druhá runda byla o hodně klidnější a vše od začátku do konce vypadalo na prvního Žeravu, druhého Černého a třetího Pacha. Černý však v posledním kole prorazil přední pneumatiku a dojel tak tak třetí. Žerava pak na pódiu řekl: „Nedoskočil jsem ten velký dvoják kvůli pomalejšímu jezdci a při dopadu jsem si vykloubil palec. Jsem rád, že jsem to mohl vůbec dokroužit.“

 

BC0O4902

 

MX2: Jaulin je zpět

Letos nám třída MX2 nabídla mnoho hezkých momentů, ale v Kaplici se bojovalo snad na všech frontách. Do první jízdy od žebříku nejlépe odhrábl Sulivan Jaulin, ale začal pozdě brzdit a v první zatáčce, která se mírně láme z kopce, vyjel z ideální stopy. Toho využil pro českého fanouška neznámý rakouský mladíček Michael Sandner a dostal se do vedení. Na startu upadl Tomáš Šimko, který po chvilkových bolestech přece jen nasedl na motorku a zahájil stíhací jízdu. Další pád na sebe nenechal dlouho čekat a na největším dvojáku poslal motorku do kotrmelců Dušan Drdaj. Po třech úvodních kolech se Jaulin konečně převalil přes Sandnera a začal řádně topit pod kotlem. Na jeho jízdě bylo vidět, že se nám zpět vrátil starý známý Jaulin, nikoli ten, co jel v jeho helmě v Petrovicích. Jaulin do konce jízdy náskok jen navyšoval a zvítězil. Konečně dobrý závod měl Honza Vondrášek, který se po dobrém startu propracoval až na druhé místo. Vypadalo to, že pro třetí místo si jede Milan Špičák a tím alespoň trochu dožene dvě nuly z Petrovic. Ale Bence Szvoboda byl krutý a tři kola před cílem mu třetí místo vyfoukl.

Druhá jízda a druhý dobrý start Jaulina. Tentokrát se na brzdách zkrotil a převzal vedení. Na prvních pěti místech se za ním usadila skupinka mezinárodních jezdců, mezi kterými byl pouze jeden Čech – Martin Krč na druhém místě. Taková je zde konkurence a svědčí to o dobré úrovni závodů. Za Krčem jel Szvoboda a Šimko. Šimko tahal za nejkratší provázek, ale zdravě motivován první jízdou šel vpřed. Szvoboda mu cestu ulehčil, když měl defekt zadního kola a odstoupil. Pak si ale Šimko poradil s Krčem a vedoucí trojice jela takové tempo, že ještě před polovinou závodu už dávali jezdcům kolo. Právě jezdci o kolo zpět rozhodli závod. Rozestupy mezi prvními se měnili jak na gumovém laně podle toho, komu se předjetí podařilo nejšikovněji. Chvíli tlačil třetí Krč na druhého Šimka a jindy zase Šimko na Jaulina. Nejlépe však nakonec prokličkoval Šimko, který Jaulina dotáhl a krásným block-passem se u depa mechaniků dostal na první místo. Jaulin nemohl nijak útok vrátit, a tak se spokojil s druhým místem. Třetí dojel Krč. Celkově zvítězil Jaulin a vrátil se do čela šampionátu. Druhý byl Šimko a třetí Krč. „Byl to pro mě dobrý víkend. Dva dobré starty a v první jízdě i přes problémy s motorkou jsem dokázal vyhrát. Věděl jsem, že tento závod bude náročný, a tak jsem trochu změnil přípravu a těžká dřina se vyplatila,“ okomentoval své vítězství Sulivan Jaulin.

 

BC0O4343

 

MX1: Diskutovaná první jízda

Velké emoce vyvolala první jízda třídy MX1. V té nejrychleji odstartoval Jára Romančík a po prvních kolech se zdálo, že s ním nikdo nedokáže držet tempo. Martin Michek byl třetí za Petrem Bartošem, Václav Kovář, nejrychlejší muž kvalifikace, čtvrtý a za ním byl nalepený Petr Smítka. Michek se ve třetím kole dostal před Bartoše, ale Romančík byl už hodně daleko. Závod pokračoval a najednou se Michek vynořil z Blanské kotliny těsně za Romančíkem. Důvod sjetí jejich náskoku byl dvojitý pád Mildy Rožce a Martina Žeravy. Žerava upadl za výskokem pod kopcem před zraky diváků a Rožec, když si Žeravy všiml, zavřelo se mu řízení a upadl před nájezdem na výskok. Problém byl ten, že Žeravova motorka byla na dopadu, kam není šance dohlédnout. Traťoví komisaři začali mávat žlutou vlajkou a i sám Žerava navigoval jezdce, aby motorku objeli. Dle řádů motokrosu žlutá vlajka v pohybu znamená: „BEZPROSTŘEDNÍ NEBEZPEČÍ, zákaz předjíždění, připrav se k zastavení. Musí být viditelné okamžité výrazné zpomalení a jezdec se nepokouší skákat (zákaz skoků).“ Za nedodržení následuje automatické posunutí o deset pozic vzad bez možnosti odvolání. Dle svědků však Michek s Kovářem na skoku skočili, a tím porušili řády. Celý incident byl po jízdě vyšetřován na JURY, kam byl přizván kromě provinilých jezdců i Martin Žerava. Václav Severa, předseda JURY závodu uvedl: „K incidentu se vrátíme na rozpravě ve Vranově, dle výpovědí jezdců bylo rozhodnuto o napomenutí."

Závod pokračoval a Michek se nakonec v polovině závodu přes Romančíka dostal a jízdu vyhrál. Romančík si zkomplikoval život i pádem, ve kterém přišel o další místo. To mu vzal Petr Smítka. Nakonec bylo pořadí v cíli: Michek, Smítka, Romančík.

Druhá jízda byla poznamenána hromadným pádem. Rudolf Weschta měl raketový start, ale v první těžké zatáčce upadl a narazilo do něj několik jezdců. Mezi nimi byl i Romančík s Kovářem. Koho pád nepostihl, byl Michek se Smítkou, Smolou a Bartošem. Ti valili vpřed a jakmile viděl Bartoš naději na podium, tak otočil na své KTM plyn dvakrát dokola a Smolu předjel, čímž si zajistil třetí místo v cíli. Vepředu bylo jasné, že už od prvních kol má Michek o něco rychlejší tempo než Smítka a rozestup mezi nimi se jen zvyšoval. Michek nenechal nic náhodě a bez větších problémů si v pohodovém tempu vyjel 28 vteřinový náskok v cíli. Zvítězil tedy celkově Michek, dvakrát druhý byl Smítka a třetí senzační Bartoš. Michek tedy převzal vedení v šampionátu: „Trať není mezi jezdci moc oblíbená a patří k nejtěžším, je to taková prověrka. Jsem rád, že se moje zdravotní problémy zlepšují, ale ani mně se nevyhnuly karamboly, když jsem upadl v kvalifikaci," řekl Martin Michek na pódiu. Petr Smítka závod shrnul slovy: „Pro mě je kaplická trať asi nejhorší trať v republice a moc mi to na ní nejde, takže dvakrát druhé místo považuji za úspěch.“

 

Nejtěžší část seriálu je tedy za námi a všem jezdcům, kteří dnes neodešli po svých, přejeme brzké uzdravení. Šampionát bude pokračovat 4. září závodem ve Vranově u Brna, kam se jezdci těší a vždy nám nabídnou skvělou podívanou.

 

Odkaz na video reportáže ze závodů naleznete na našem YouTube kanálu:

https://www.youtube.com/channel/UCo_fV1Cb0-0K3ZfevHZeVKQ/videos

 

Výsledky:

MX1

Celkově:

Michek Martin (1-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)

Smítka Petr (2-2, Hulho motocross Team, KTM)

Bartoš Petr (4-3, Orion racing team, KTM)

Romančík Jaromír (3-4, Team MAX2, Suzuki)

Finěk Martin (7-5, Hulho motocross Team, KTM)

Průběžně:

1. Michek Martin 175 b.

2. Smítka Petr 174 b.

3. Bartoš Petr 140 b.

4. Romančík Jaromír 136 b.

5. Weschta Rudolf 108 b.

 

MX2

Celkově:

Jaulin Sulivan (2-6, Buksa/Ados KTM Team, KTM)

Šimko Tomáš (4-3, KRTZ, Honda)

Krč Martin (3-1, SZA racing team, KTM)

Tököly Sebastián (6-5, HT Group racing team, Honda)

Soldát David (9-6, BV racing, Suzuki)

Průběžně:

1. Jaulin Sulivan 174b.

2. Szvoboda Bence 153 b.

3. Krč Martin 142 b.       

4. Šimko Tomáš 136 b.

5. Tököly Sebastián 88 b.

 

Ženy

Celkově:

Laňková Barbora (1-1, Action racing team, Suzuki)

Antošová Jana (2-2, Buksa/Ados KTM Team, KTM)

Hromková Tereza (5-3, HT Group Racing team, KTM)

Mlýnková Marika (4-4, HT Group Racing team, KTM)

Vítková Kristýna (3-6, KM racing, KTM)

Průběžně:

1. Laňková Barbora 184 b.

2. Antošová Jana 182 b.

3. Hromková Tereza 150 b.

4. Mlýnková Marika 143 b.

5. Vítková Kristýna 141 b.

 

Veterán

Celkově:

1. Žerava Martin (1-1, Luka motocross team, Suzuki)

2. Černý Ivan (2-3, Orion racing team, KTM)

3. Pach Jiří (4-2, Motosport Chýnov, KTM)

4. Skalka Roman (3-5, Team MAX2, Suzuki)

5. Mario Martinz (7-4, Motosport Chýnov, KTM)

Průběžně:

1. Žerava Martin 200 b.

2. Černý Ivan 158 b.

3. Skalka Roman 123 b.

4. Pach Jiří 122 b.

5. Dokoupil Petr 96 b.

 

Autor: Petr Záruba

Foto: Radek Lavička, Petr Záruba

Průběžné výsledky 2019

  MX1   MX2
  Ženy
  Veterán   Veterán 50+
521  Szvoboda Bence 241 377  Martin Krč 153 10  Kristýba Vítková 300 18  Martin Žerava 294 155  Roman Majer 262
134  Filip Neugebauer 239 53  Šimon Jošt 150 221  Barbora Laňková 256 Zdeněk Pučálka 233 198  Josef Nesejt 218
101  Václav Kovář 212 202  Jonáš Nedvěd 141 213  Marika Mlýnková 222 378  Jan Hůda 165 991  Petr Dokoupil 215