Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

Český motokros - Aprílový Dalečín

 V neděli 23. dubna se po čtyřech letech vrátil seriál Buksa/Ados Motokros 2017 MM ČR na krásnou trať v Dalečíně na Vysočině. I když předpověď počasí zrovna neslibovala slunečné závody, sešlo se na startu celkem 140 jezdců z devíti zemí.

Závod v Dalečíně se opět zapíše do historie motokrosu. Naposledy v roce 2013 na trati panovaly extrémní teploty kolem 40°C a letos? Sníh, vítr, déšť a slunce. I přes veškeré nástrahy přírody se však povedlo uspořádat kvalitní závody, které přinesly několik překvapení.

 

foto radeklavicka mx mmcr dalecin 2017 1

 

Ženy: Laňková nestačila jen na Laier

Několikanásobná mistryně světa Němka Steffi Laier (Buksa/Ados KTM Team) byla neomylná i při jejím druhém startu na MM ČR. Laier opět ovládla třídu Žen. Tentokrát to však již nebylo tak drtivým rozdílem jako v Lokti, kde dokázala svým soupeřkám v cíli nadělit 42 sekund. Holky zrychlují a v Dalečíně to již byl rozdíl 29 sekund. Z pohledu domácích závodnic byl tedy největší boj o druhou pozici.

V první jízdě za Laier odstartovala nejlépe Lucie Simonová (Inter Cars MoToman Team), ale na sypkém dalečínském povrchu upadla a naděje na podium byla pryč. Její druhé místo ihned převzala Barbora Laňková (Action Racing Team) a na této pozici také dojela do cíle. O třetí místo srdnatě bojovala Jana Antošová (Orion Racing Team) a Kristýna Vítková (Yamaha Čepelák Racing Team). Antošová byla tou šťastnější, když ustála tlak od Vítkové.

Druhá jízda znamenala opět holeshot pro Laier. Tentokrát si druhou příčku již od startu pohlídala Laňková a z úvodu se snažila držet krok i s Laier. To se jí prvních pár kol celkem dařilo, ale po malých krůčkách se Laier nenávratně vzdálila. Za Laňkovou jela už od startu Vítková, která je po zkušenosti z mistrovství světa Žen zvyklá na tvrdé závodění. Tentokrát se však v posledním kole musela sklonit před Simonovou, která opět po pádu doháněla zezadu. Celkové vítězství a červenou tabulku si odváží Laier, před Laňkovou a Vítkovou. „Trať jsem předtím neznala a mám raději technické tratě, tato byla celkem rychlá. Už se ale těším do Pacova, kde trať znám a snad ukážu, co opravdu umím,“ říká na pódiu Laier.

 

foto radeklavicka mx mmcr dalecin 2017 2

 

Veteráni: Sněžní muži

Třída Veteránů měla na aprílové počasí největší smůlu. Těsně před jejich první jízdou se z nebe snesla vánice sněžných vloček a jízda musela být odložena. Do přesunutého startu nejlépe vkročil Michal Kadleček (KRTZ), který bral holeshot před Martinem Žeravou (Team MAX2). Netrvalo však dlouho a ze zadní pasáže trati se na čele přiřítil Žerava. Stejně tak jako v Lokti, Kadleček na Žeravy tempo neměl. Nicméně jeho náskok již nebyl tak markantní. Obě jízdy vypadaly téměř jako přes kopírák a bojovalo se hlavně o třetí místo. V první jízdě připadlo třetí místo Dušanu Tichému (BV Racing), který už v kvalifikaci ukázal, že mu trať sedí. Čtvrtý byl po horším startu domácí Michal Buchta (Inter Cars MoToman Team), který v posledním kole ještě předjel rakouského závodníka Daniela Dopplera (Motosport Chýnov).

Druhou jízdu se o třetí místo prali Tichý s Ivanem Černým (Orion Racing Team). Černý ve třetím kole předjel Tichého a pozici do cíle uhlídal. Tichý následně ještě podlehl Romanu Martyščákovi (Region Racing cz) a propadal se dál. Celkové vítězství si odváží Žerava před Kadlečkem a Černým.

 

foto radeklavicka mx mmcr dalecin 2017 4

 

MX1: Světáci ovládli pole

Před závodem v Dalečíně se Martin Michek (Buksa/Ados KTM Team) a Jaromír Romančík (JD 191 KTM Racing) zúčastnili závodu mistrovství světa MXGP v italském Trentinu. Tento závod jim jistě pomohl v přípravě, jelikož závod v Dalečíně byl o těchto dvou jménech.

Na startovní listině se však objevilo ještě jedno zajímavé jméno a to německého pilota Dominiqua Thuryho (Buksa/Ados KTM Team), se kterým tým navázal krátkodobou spolupráci pro zatím jen na tento závod. Thury je zkušeným závodníkem seriálu ADAC. Svoji rychlost ukázal hned v kvalifikaci, kterou vyhrál.

Plný startovní rošt skončil v první jízdě hromadným pádem několika motorek. V tomto pádu byl zamotaný i Martin Finěk (Hulho Motocross Team), který se stal rozhodně největším smolařem dne. Po tomto karambolu šel ze zadních pozic vpřed, ale jeho snažení zastavil kámen, který mu rozsekl nos a musel do péče lékařů. Finěk měl hned na startu druhé jízdy opět pád a jízdu nedojel.

Veškerým karambolům v první zatáčce se však vyhnul Michek a bral holeshot před Václavem Kovářem (HT Group Racing Team), Romančíkem a Tomášem Šimkem (GT2 Motorsport). Michek si na čele udělal drobný náskok a ten si udržoval. Velká zima snad nevyhovovala žádnému z jezdců a nejméně Kovářovi, který se od sedmého kola začal propadat. Závěr závodu zdramatizoval Romančík, když se na chvíli dotáhl na Michka, ale čas na předjetí už neměl. Dech beroucí jízdu předvedl Marek Sukup (HT Group Racing Team). Ten se z devátého místa dokázal probojovat až na třetí místo. Thurymu se nevydařil závěr jízdy, když ho ze třetího místa sesadil Sukup a následně se za ním protáhl i Rudolf Weschta (Team MAX2).

Druhý start už proběhl bez větších problémů a nejlépe odstartoval Romančík. Špatnou reakci za žebříkem měl Michek, ale po několika zatáčkách se dokázal protáhnout na druhé místo za Romančíka. Třetí jel Sukup a čtvrtý Šimko. Čelo se následně roztrhlo na dvě dvojice. Romančík – Michek a Sukup – Šimko. Ti se vzdálili zbytku pole a bojovali mezi sebou. Zhruba za polovinou jízdy Michek – Romančíka předjel a nedal mu žádnou šanci na protiútok. Sukup i přesto, že na něj Šimko celou dobu tlačil, třetí místo ustál. První i druhá jízda tedy dopadla ve stejném pořadí a Michek si dvěma vítězstvími navýšil náskok na čele šampionátu. „Před Dalečínem jsem měl na tréninku pád a skončil jsem dost potlučený. Jsem rád, že při jízdě jsem tolik bolest necítil a dokázal jsem zvítězit. Doufám, že další závod bude už bez zdravotních komplikací,“ dodává Michek na pódiu.

 

foto radeklavicka mx mmcr dalecin 2017 6

 

MX2: Liška zrychluje, Szvoboda úřaduje!

Tři ze čtyř rozjížděk vyhraných. Taková je letošní bilance Bence Szvobody (Buksa/Ados KTM Team) na MM ČR. Szvoboda již v kvalifikaci ukázal, že mu Dalečín prostě vyhovuje, i když po závodě dodal: „Trať je tu velmi rychlá a místy dost nebezpečná díky hlubokým dírám,“ řekl Szvoboda po závodech. Ale ani díry ho nezabrzdily v tom, aby i v Dalečíně zvítězil.

První jízdu získal holeshot a pronásledován týmovým kolegou Sulivanem Jaulinem (Buksa/Ados KTM Team) ujížděl vstříc cíli. Třetí odstartoval Patrik Liška (HT Group Racing Team) a za ním již byl Martin Krč (SZA Racing Team). Jaulin je však tvrdým soupeřem a Szvobodu jen tak nenechal zvítězit. V polovině jízdy jeho náskok stáhl a dokonce ho předjel. Následně však začalo hustě sněžit a Szvoboda situace využil. Vrátil se zpět do vedení, kde už zůstal. O třetí místo se pral Patrik Liška s Martinem Krčem. Od Krče se čekalo, že Lišku bez větších problémů předjede, ale Liška se nedal. Jakmile ho Krč předjel, okamžitě mu předjetí vrátil a útok odrazil. Na chvíli se za Liškou objevil i Richard Šikyňa (JD 191 Racing Team), ale ten šel k zemi po kontaktu s jezdcem o kolo zpět. Jízdu vyhrál Szvoboda před Jaulinem a Liškou.

Druhou jízdu opět získal holeshot Szvoboda a za ním byl Liška s Jaulinem. Liška jezdil několik kol druhý a to Szvobodovi stačilo k tomu, aby si utvořil náskok, který Jaulin už nestáhne. Szvoboda zvítězil před Jaulinem a na třetí místo se před Lišku dostal Šikyňa. Celkově zvítězil Szvoboda, který si odváží i červenou tabulku před Jaulinem a Liškou. Nejlepším českým pilotem se stal Patrik Liška: „Už od rána mi trať seděla. Jelo se mi dobře a hlavně se mi konečně podařily starty. Když se dobře odstartuje, tak se závodí mnohem lépe,“ dodává na pódiu Patrik Liška.

Kromě písečné bouře se v Dalečíně vystřídaly všechny přírodní živly a doufáme, že další závod v Pacově, který se jede v neděli 4. 6., bude už za příznivějšího počasí a opět s plnými startovními rošty.

 

MX1    
Celkově:    
1. Michek Martin (1-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
2. Romančík Jaromír (6-2, JD191 KTM Racing Team, KTM)
3. Sukup Marek (3-3, HT Group Racing Team, Kawasaki)
4. Weschta Rudolf (4-6, Team MAX2, Suzuki)
5. Šimko Tomáš (7-4, GT2 Motorsport, Suzuki)
     
Průběžně:  
1. Michek Martin 95b.
2. Romančík Jaromír 81b.
3. Weschta Rudolf 74b.
4. Sukup Marek 68b.
5. Bartoš Petr 63b.
     
MX2    
Celkově:    
1. Szvoboda Bence (1-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
2. Jaulin Sulivan (2-2, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
3. Liška Patrik (3-4, HT Group Racing Team, Yamaha)
4. Šikyňa Richard (5-3, JD191 KTM Racing Team, KTM)
5. Krč Martin (4-5, SZA Stav Racing Team, KTM)
     
Průběžně:  
1. Szvoboda Bence 97b.
2. Jaulin Sulivan 89b.
3. Krč Martin 76b.
4. Liška Patrik 67b.
5. Šikyňa Richard 64b.
     
Ženy    
Celkově:    
1. Laier Steffi (1-1, Buksa / Ados KTM Team, KTM)
2. Laňková Barbora (2-2, Action Racing Team, Suzuki)
3. Vítková Kristýna (4-4, Yamaha Čepelák Racing Team, Yamaha)
4. Simonová Lucie (6-3, Inter Cars MoToman Team, Yamaha)
5. Antošová Jana (3-8, Orion Racing Team, KTM)
     
Průběžně:  
1. Laier Steffi 100b.
2. Laňková Barbora 84b.
3. Vítková Kristýna 76b.
4. Simonová Lucie 75b.
5. Hromková Tereza 62b.
     
Veterán    
Celkově:    
1. Žerava Martin (1-1, Team MAX2, Suzuki)
2. Kadleček Michal (2-2, KRTZ, Husqvarna)
3. Černý Ivan (6-3, Orion Racing Team, KTM)
4. Buchta Michal (4-6, Inter Cars MoToman Team, Honda)
5. Tichý Dušan (3-10, BV Racing, Suzuki)
     
Průběžně:  
1. Žerava Martin 100b.
2. Kadleček Michal 88b.
3. Buchta Michal 71b.
4. Černý Ivan 66b.
5. Doppler Daniel 62b.

 

foto radeklavicka mx mmcr dalecin 2017 3

foto radeklavicka mx mmcr dalecin 2017 5

foto radeklavicka mx mmcr dalecin 2017 7

 

Foto: Radek Lavička